Usunięcie zaćmy

Zaćma (katarakta, łac. cataracta) jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu prowadzącą do nieodwracalnego zmętnienia soczewki oka. Proces ten jest zazwyczaj długotrwały i początkowo niezauważalny dla pacjenta z uwagi na niewielkie obszary soczewki podlegające zmianom. Wraz z upływem czasu obszary te powiększają się powodując stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku. W pewnych sytuacjach zaćma może doprowadzić do ślepoty, dlatego właśnie tak ważną rolę odgrywa profilaktyka okulistyczna, czyli regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwalające na wczesne wykrycie problemu.

Powstawanie zaćmy nie jest do końca poznane, wiadomo jedynie że wraz z wiekiem soczewka zmienia swoje właściwości fizyczne, stopniowo zmniejsza się jej przezroczystość, staje się twardsza przez co osłabia się ostrość widzenia do tzw. „bliży” (czytanie). Wraz ze zmianami właściwości fizycznych postępują procesy chemiczne, zmieniające naturalne białka soczewki w białka o wysokiej masie cząsteczkowej.

Zaćma może rozwijać się jednocześnie w obu oczach, ale również może mieć różny przebieg w każdym oku, co powoduję późniejsze zaobserwowanie objawów przez pacjenta. Objawami najczęściej obserwowanymi jest pogarszająca się ostrość widzenia i częsta wymiana szkieł okularowych korekcyjnych, zamglone widzenie czy zła ocena odległości powinny również zaniepokoić.

Zaćma jest chorobą uleczalną. Jej leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej.

Centrum Okulistycznym Visco posiada nowoczesny blok operacyjny, dzięki czemu oferujemy przeprowadzenie operacji usunięcia zaćmy, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zaćma jest u nas operowana w tzw. „trybie jednodniowym”. Co to oznacza? Zabieg usunięcia zaćmy wraz z wszczepieniem sztucznej soczewki wykonywany jest w ciągu jednego dnia, a pacjent po operacji noc spędza we własnym domu. Okres przygotowawczy do tego rodzaju zabiegu obejmuje kilka ważnych etapów. Pierwszym z nich jest spotkanie z naszym lekarzem okulistą, który będzie zabieg przeprowadzał. Jest to wizyta kwalifikacyjna, w trakcie której podjęta zostanie decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu w trybie jednodniowym oraz ustalone zostaną odpowiednie parametry sztucznej soczewki jaka będzie wszczepiana. Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku jest to możliwe i jest uzależnione nie tylko od rodzaju i zaawansowania samej zaćmy, ale również od stanu zdrowia pacjenta. Kolejnym etapem na drodze do operacji jest wykonanie zleconych badań laboratoryjnych oraz wykonanie EKG. Wyniki te będą niezbędne do uzyskania kwalifikacji anestezjologicznej.

W dniu zabiegu pacjent spędza u nas kilka godzin, choć sam zabieg trwa ok. pół godziny. Czas ten jest potrzebny na przygotowanie pacjenta do zabiegu, podania leków. Po zabiegu pacjent odpoczywa pod czułą opieką personelu. Po zabiegu usunięcia zaćmy wymagane są trzy wizyty kontrolne: pierwsza w dniu następnym oraz po tygodniu od dnia zabiegu odbywa się w naszej placówce, natomiast ostatnia wizyta, po miesiącu, przeprowadzana jest przez okulistę kierującego na zabieg.

Usunięcie zaćmy w ramach NFZ jest wykonywane bezpłatnie.
Aby zarejestrować się na wizytę kwalifikacyjną skontaktuj się z rejestracją (52) 581 02 81.

Cena zabiegu prywatnego:

OPERACJA ZAĆMY

Fakoemulsyfikacja zaćmy niepowikłanej ze wszczepem soczewki zwijalnej

3400,00 zł

Fakoemulsyfikacja zaćmy powikłanej ze wszczepem soczewki

4000,00 zł

DOPŁATY DO OPERACJI ZAĆMY

Soczewka toryczna

+1500,00 zł

Soczewka wieloogniskowa

od 2500,00 zł

Inne (w zależności od typu oraz producenta)

wg ustaleń